Изложба на Александра Чаушова с куратор Десислава Димова
30.04 – 20.06.2025
Откриване: 30 април, сряда, 18.00 ч.
Галерия „Васка Емануилова“ представя самостоятелна изложба на художничката Александра Чаушова с куратор Десислава Димова в рамките на програмата „Място за срещи“. Събитието е част от специалната изложбена програма, с която се отбелязва 120-годишнината от рождението на Васка Емануилова. Експозицията включва серия от рисунки и сценарий за пиеса, създадени специално за изложбата, както и документално видео.
Изложбата Романтични видове на художничката Александра Чаушова е медитация върху възможните образи на жената художник, които преплитат през времето и географията фигурата на авторката с тази на скулпторката Васка Емануилова. В изящните детайлни рисунки, както и в текстовете на Александра Чаушова, жената художник се появява като странен вид – тя е митично животно, екзотична птица, скрита е зад маска, но е и автор на мистериозно оживяващи скулптури, строител на паметници на несбъднатото, технолог на невъзможни желания и материи.
Птицата е „тотемно“ животно на художничката, чрез което тя изживява своята съдба на чужденец. Екзотичните птици владеят човешкото въображението от древността, познати и търсени както с научен интерес, така и като ценна придобивка, част от завладяванията в историята на Запада. Рисунките с птици Александра Чаушова прави „от натура“ в богатите колекции на Музея на природните науки в Брюксел – града, в който художничката живее и работи. Препарираната екзотична птица е своеобразен символ на отношението към природата в модерния ред, но и на самата социална функция на изкуството като средство за увековечаване.
Пиесата Променливият паметник продължава наратива на „романтичните видове“ през една свободна интерпретация на творчеството и съдбата на Васка Емануилова, най-вече чрез нейното авторство на фигури за паметници, между които и демонтираният Паметник на Съветската армия. Текстът е базиран на документални източници (някои от личния архив на Васка Емануилова), но остава в сферата на чистата фикция за един въображаем монумент – антитеза на всички паметници: паметника на това, което все още не се е случило. Подобно на други предишни сценарии, където Александра Чаушова интерпретира рисунките като проекти за костюми към пиесата (например в Отмяна на края на нещата от 2015 г.), и тук рисунките на маски с птици са идеи за сценография, свързвайки по този начин както двете художнички, така и два, привидно различни наратива и исторически момента. В тях всеки и всичко може да се окаже на пиедестал, както и да го напусне по-късно.
Изложбата се осъществява в партньорство с фондация „Българско изкуство и култура“ и със съдействието на Столична програма Култура и Федерация Валония-Брюксел.
